ادعای کاهش قاچاق به نصف درست نیست/ تنها 5 درصد کالاهای قاچاق کشف می‌شود- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم-عکس انواع میوه - عکس انواع میوه

ادعای کاهش قاچاق به نصف درست نیست/ تنها 5 درصد کالاهای قاچاق کشف می‌شود- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم-عکس انواع میوه

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حمیدرضا دهقان نیا ­سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: با اقدامات صورت گرفته شاهد کاهش قاچاق روزانه پنج میلیون لیتر سوخت از کشور هستیم.

وی میزان مصرف پوشاک کشور را سالانه 8 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: از این میزان پنج و نیم میلیارد دلار در داخل کشور تولید و ما بقی آن برآورد قاچاق است.

دهقان نیا افزود: 114 واحد تجاری متخلف در زمینه عرضه پوشاک قاچاق در مجتمع های تجاری تهران شناسایی شدند و با تشکیل پرونده های متخلفان 200 میلیارد تومان جریمه در نظر گرفته شد.

وی گفت: با اقدامات صورت گرفته قاچاق پوشاک به کشور 100 میلیون دلار کاهش یافته است.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: طرح مبارزه با قاچاقچیان پوشاک علاوه بر تهران به طور همزمان در هشت استان کشور اجرا شده است.

دهقان نیا افزود: بر اساس برآوردهای صورت گرفته در سال 96، حجم ورودی و خروجی قاچاق از کشور 13 میلیارد دلار بود.

وی با اشاره به تشکیل 15 هزار و 104 پرونده قاچاق به ارزش شش هزار و 544 میلیارد ریال در دو ماهه اول امسال گفت: 45 درصد این پرونده ها از نظر ارزش محموله کشف شده یا سازمان یافتگی قاچاق، پرونده های مهم بوده است.

دهقان نیا افزود: سامانه جریمه هوشمند ناوگان فاقد بارنامه هم اکنون در 35 محور کشور در حال فعالیت است.

مدیرکل مبارزه با قاچاق سازمان تعزیرات هم در این برنامه گفت: امسال برای متخلفان 42 برند پوشاک محرز قاچاق در استان های تهران و البرز پرونده تشکیل شده است.

عبدالمجید اجتهادی با بیان اینکه در زمینه قاچاق پوشاک امسال 850 پرونده تشکیل شده است افزود: پارسال پنج هزار پرونده برندهای محرز قاچاق تشکیل و منجر به صدور رأی شد.

وی گفت: در پرونده ای یک نفر 19 هزار گوشی مسافری را وارد کرده بود که بر اساس حکم صادره؛ دو و نیم میلیارد تومان جریمه آن هفته گذشته دریافت شد.

اجتهادی با اشاره به عایدی 240 میلیون دلاری دولت از اجرای طرح رجیستری افزود: پرونده هایی در زمینه قاچاق گوشی تلفن همراه مسافری در سازمان تعزیرات تشکیل شده که صاحبان آنها هیچ سفر خارجی نداشته اند.

وی گفت: برآورد مشخصی از قاچاق عمده کالا از مبادی رسمی کشور وجود ندارد.

مدیرکل مبارزه با قاچاق سازمان تعزیرات افزود: پارسال 27 درصد از جرایم تعیین شده در پرونده های سازمان تعزیرات حکومتی وصول شد.

اجتهادی افزود: در سال 97 – 80 هزار پرونده در سازمان تعزیرات حکومتی تشکیل شد که حجم پرونده های زیر 10 میلیون تومان به شدت کاهش یافته بود.

وی گفت: در حالی که در سال 95 دو درصد پرونده ها بالای 100 میلیون تومان بود، این میزان در سال 97 به هفت درصد افزایش یافت.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم در این برنامه گفت: بر اساس بررسی های صورت گرفته در مجلس، برآورد قاچاق کالا به کشور در سال 96 – 25 میلیارد دلار بود و ادعای کاهش این میزان به 12 و نیم میلیارد دلار قابل قبول نیست.

علی اکبر کریمی افزود: 95 درصد از مجموع کالاهای قاچاق در کشور توزیع و تنها پنج درصد آن کشف می شود.

وی گفت: در 11 ماه از سال 96 جلسات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل نشد.

کریمی افزود: در سال های 92 تا 96 جرایم وصولی در پرونده های قاچاق تنها یک درصد مجموع کالای قاچاق در کشور بود.

وی گفت: معطل ماندن سامانه های ملی در حوزه مبارزه با قاچاق ازجمله مشکلات موجود در این زمینه است.

انتهای پیام/

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار