اشتغالزایی برای 12 هزار نفر با اجرای طرح شبکه‌ آبیاری زهکشی خداآفرین/ اجرای بزرگترین سنترپیوت جهان در ایران- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم-عکس انواع میوه - عکس انواع میوه

اشتغالزایی برای 12 هزار نفر با اجرای طرح شبکه‌ آبیاری زهکشی خداآفرین/ اجرای بزرگترین سنترپیوت جهان در ایران- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم-عکس انواع میوه

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علی مراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی امروز در جمع خبرنگاران اعزامی از تهران به استان اردبیل در ارتباط با وضعیت اجرای پروژه 42 هزار هکتاری پایاب سد خداآفرین اظهار کرد: این پروژه پیشرفت 90 درصدی داشته است و در صورتی که وزارت نیرو همکاری داشته باشد و آب مورد نیاز این اراضی را تامین کند، تا پایان شهریورماه این اراضی زیر کشت می‌رود.

وی افزود: هم اکنون 5500 هکتار از اراضی پایاب سد خداآفرین به زیر کشت رفته و وزارت نیرو آب این بخش را تامین کرده است.

اکبری تصریح کرد: دلیل عدم آب‌رسانی وزارت نیرو به این طرح مشکلات اعتباری آن اعلام شده و در صورتی که منابع مالی آن تامین شود سایر اراضی که لوله‌کشی در آن انجام شده به زیر کشت می‌رود.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: کل اعتبار پیش‌بینی شده برای این پروژه ملی یک میلیارد و 470 میلیون تومان برآورد شده که از این رقم تا به امروز یک میلیارد و 126 میلیون آن تخصیص یافته و بالغ بر 106 میلیارد تومان آن نیز پرداخت شده است.

وی خاطر نشان کرد: برای اجرای این طرح حدود 623 کیلومتر جاده بین مزارع نیز ایجاد شده و 11 هزار کیلومتر کانال‌کشی و لوله‌گذاری، 232 هزار قطعه انواع شیرآلات و بیش از 12 میلیون انواع اتصالات مورد استفاده قرار گرفته است.

اکبری تاکید کرد: با اجرای این پروژه برای حدود 1500 نفر به طور مستقیم اشتغالزایی ایجاد شده که حدود 90 درصد این افراد بومی هستند؛ همچنین تا 150 دستگاه انواع ماشین‌الات سبک و سنگین نیز در این پروژه به کار گرفته شده است.

اجرای بزرگترین سنترپیوت جهان در ایران

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: در این پروژه بالغ بر 19 هزار هکتار از اراضی مجهز به سامانه سنتر پیوت هستند و با 13500 دستگاه این پروژه بزرگترین سامانه آبیاری از این دست در جهان به حساب می‌آید.

وی بیان کرد: طرح انتقال آب در شبکه‌های آبیاری و زهکشی پایاب سد خداآفرین از طرح‌های مهم ملی به حساب می‌آید که منابع آن توسط رودخانه ارس و سد مخزنی خداآفرین تامین می‌شود.

اشتغالزایی برای 12 هزار نفر با اجرای طرح شبکه‌ آبیاری زهکشی خداآفرین

اکبری اظهار کرد: با اجرای این طرح برای بیش از 12 هزار نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی پایدار ایجاد خواهد شد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: اجرای این طرح از سال 94 با موافقت رهبر معظم انقلاب برای تخصیص اعتبار از محل ذخایر صندوق ذخیره ارزی آغاز شد.

انتهای پیام/

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار