امکان خلق ارزش افزوده از برق به کمک رمزارزها / تعرفه 7 سنتی گران است- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم-عکس انواع میوه - عکس انواع میوه

امکان خلق ارزش افزوده از برق به کمک رمزارزها / تعرفه 7 سنتی گران است- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم-عکس انواع میوه

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمد شرفی مدیرعامل انجمن بلاکچین ایران در نشستی خبری اظهار داشت: فناوری بلاکچین و صنعت ارز دیجیتال یک صنعت جدید است که نیازمند شفاف‌سازی و مطرح شدن ابعاد مختلف آن، به خصوص در بحث مصارف انرژی در این صنعت هستیم.

وی افزود: صنعت ماینینگ بالغ بر 8 یا 9 ماه است که توسط هیئت دولت به رسمیت شناخته شده است و وقتی صنعتی به رسمیت شناخته می شود، می توان در برخورد با آن به صورت قهری برخورد کرد.

شرفی با بیان اینکه “قانون مشخصی برای فعالیت صنعت ارز دیجیتال نداریم”، گفت: طبق ماده 2 قانون تجارت الکترونیک، فعالیت ماینینگ ها یک فعالیت آی.تی محور بوده و فعالیت آن بلامانع است.

وی ادامه داد: عدم وجود قانونی مشخص برای این صنعت به معنای بی‌قانونی و خلاف قانون بودن نیست و کسانی که مدعی فعالیت غیرقانونی این صنعت هستند باید ادله خود را بیان کنند.

مدیرعامل انجمن بلاکچین ایران با بیان اینکه “تعجیل در قانون‌گذاری در این زمینه بسیار مهم است”، اذعان داشت: متأسفانه ما شاهد برخوردهای سلیقه‌ای با صنعت تولید ارز دیجیتال هستیم و بی نظمی در برخورد قانون محور با این صنعت را شاهد هستیم.

شرفی در خصوص تعرفه 7 سنتی مصرف کیلووات برق برای تولید ارز دیجیتال که به عنوان پیشنهاد در هیئت دولت در حال بررسی است، گفت: با نرخ 7 سنتی مخالفیم چرا که در هیچ نقطه دنیا برق را با این نرخ به ماینرها نمی دهند و اگر تعرفه برق صادراتی نیز مد نظر بوده، تا آنجایی که ما اطلاع داریم، تاکنون برقی با نرخ 7 سنت در کیلووات صادر نشده است.

وی افزود: اگر تعرفه 7 سنتی تصویب شود، سرمایه گذاران این بخش، دستگاه‌ها و سرمایه خود را برای فعالیت از ایران خارج می کنند و جلوی کارآفرینی در این صنعت گرفته می شود.

شرفی اذعان داشت: کل اتلاف شبکه برق در ایران با احتساب اتلاف 10 درصدی، برابر با کل برقی است که توسط تولیدکنندگان بیت کوین در دنیا مصرف می شود و اگر ما کل تولید بیت کوین های جهان را در ایران انجام می دادیم، باز هم تنها 12 درصد برق کشور را به خود اختصاص می داد.

مدیرعامل انجمن بلاکچین ایران با اشاره به اینکه آمار دقیقی برای تعیین تعداد ماینرها در ایران وجود ندارد، گفت: رقمی از سوی سخنگوی صنعت برق عنوان شده که بر اساس ان 148 هزار دستگاه در ایران ماینینگ می کنند که با احتساب این رقم، نیم درصد برق کشور در ساعات پیک توسط ماینرها مصرف می شود.

وی ادامه داد: یکی از چالش های صنعت برق ضریب بار است که این ضریب بار در کشور ما 63 درصد است، در حالی که ضریب بار در کشورهای پیشرفته مثل آلمان 86 تا 88 درصد است.

شرفی تصریح کرد: می توان این پیشنهاد را مطرح کرد که وزارت نیرو شرایطی را برای تولیدکنندگان ارز دیجیتال فراهم کند و در فضایی تعاملی عنوان کند که 10 ماه سال وزارت نیرو با ماینرها کنار می آید و دوماه سال که ماههای اوج مصرف برق است، ماینرها با وزارت نیرو و صنعت برق همکاری کنند و در این صورت، می توان زمانی که تقاضای برق در کشور پایین می آید، با تولید رمز ارزها از برق ارزش افزوده ایجاد کرد.

انتهای پیام/

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار