تعیین و ابلاغ تعرفه برق تولید بیت کوین تا 3 هفته آینده- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم-عکس انواع میوه - عکس انواع میوه

تعیین و ابلاغ تعرفه برق تولید بیت کوین تا 3 هفته آینده- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم-عکس انواع میوه

مصطفی رجبی مشهدی، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر و سخنگوی صنعت برق در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: بر اساس برآوردهای صورت گرفته، میزان برق مصرفی ماینرها و به عبارت کلی تر تولیدکنندگان ارز دیجیتال کمتر از 500 مگاوات است.

وی افزود: بر اساس روش‌های مختلف تخمین، پیش بینی می کنیم میزان مصرف واقعی برق ماینرها بین 300 تا 500 مگاوات باشد، البته باید توجه داشت که اینها تخمین است و دقیقا میزان مصرف آنها مشخص نیست.

سخنگوی صنعت برق تصریح کرد: بعد از اینکه این‌ها به صورت رسمی و منطقی بتوانند بیایند درخواست خود را ارائه دهند، پروانه بگیرند و ما به صورت رسمی بتوانیم به آنها برق اختصاص دهیم، قطعا همه چیز روشن و شفاف خواهد شد.

وی ادامه داد: حداقل این است که یک نیروگاه 500 مگاواتی در تابستان باید برای تأمین برق تولیدکنندگان ارز دیجیتال به صورت مستمر فعالیت کند، البته میزان تقاضای جدیدی نیز در این زمینه وجود دارد که فقط یک نمونه ای که طی روزهای اخیر مراجعه کرده، تقاضای تأمین برق برای یک فارم 130 مگاواتی (مزرعه تولید بیت کوین) بود؛ این نشان می دهد که تقاضا در این بخش بیش از فعالیت های کنونی است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر با بیان اینکه “اثر فعالیت تولیدکنندگان ارز دیجیتال روی شبکه برق در ساعات پیک محسوس است”، خاطرنشان کرد: اینکه امروز انجمن بلاکچین اطلاعیه‌ای صادر کرده و عنوان کردند که ماینرها را به صورت داوطلبانه در ساعات پیک مصرف برق خاموش می کنند، اقدامی شایسته است که نشان می دهد فعالان این صنعت، شرایط صنعت برق در تابستان را درک کرده‌اند و این همکاری و تعامل جای تشکر دارد.

وی افزود: موضوعی که اهمیت دارد بحث یارانه انرژی است، تولید ارز دیجیتال صنعتی است که به سرعت طی 3 تا 4 ماه، هزینه های خود را تأمین کرده و سودآور می شود؛ این صنعت اگر بخواهد با هزینه‌های آزاد، ارز خود را صادر کند و از طرفی برق ارزان و با یارانه دولتی دریافت کند، منطقی نیست.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه “پیشنهاد وزارت نیرو به منظور تعیین تعرفه برق صادراتی برای فعالان صنعت تولید ارز دیجیتال در کمیسیون اقتصادی دولت در حال پیگیری و بررسی است”، گفت: تا 3 هفته آینده تعرفه برق تولید ارز دیجیتال مشخص و ابلاغ می شود و از آن پس می توانیم هر نوع درخواستی را به صورت رسمی و شفاف بررسی کرده و نسبت به تخصیص برق برای فعالان این صنعت اقدام کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر با استفاده از برقی که برای مصرف خانگی و یا صنعتی و یا کشاورزی تعریف انشعاب شده، تولید ارز دیجیتال انجام می شود که این قانونی نیست و نمی توان برق انشعابی را که برای مورد دیگری درخواست شده، در موارد دیگری مصرف کرد.

رجبی مشهدی با بیان اینکه “شرکت توانیر آماده دریافت رسمی تقاضای تولید کنندگان ارز دیجیتال برای تخصیص برق است”، گفت: این درخواست‌ها بررسی می‌شود و با مشخص شدن تعرفه برق تولید ارز دیجیتال و بررسی ظرفیت‌های شبکه در نقطه مورد درخواست، به آنها رسیدگی خواهد شد.

انتهای پیام/

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار