قوانین مزاحم را حذف می‌کنند اما 10 برابر آن قوانین مزاحم جدید می‌سازند- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم-عکس انواع میوه - عکس انواع میوه

قوانین مزاحم را حذف می‌کنند اما 10 برابر آن قوانین مزاحم جدید می‌سازند- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم-عکس انواع میوه

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، غلامحسین شافعی امروز در مراسم روز ملی صنعت و معدن با اشاره به اینکه مطابق آمارهای رسمی، سهم بخش صنعت از تولید ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال 97 از 14.4 درصد در سال 93 به 12.1 درصد رسیده که کاهش معناداری است، اظهارداشت: نرخ رشد تشکیل سرمایه ناخالص در ماشین آلات در سال 97 منفی 6.9 درصد بوده که نشان می‌دهد تمایل به سرمایه‌گذاری در بخش صنعت بسیار کم شده است.

رئیس اتاق ایران گفت: باید محیط کسب و کار را برای فعالیت های اقتصادی آماده ساخت.

وی اظهارداشت: بسیاری از صنعتگران می‌گویند پول نمی‌خواهیم، بلکه زد و بندها و سورپرایز های هر روزه را از جلوی پای ما بردارید.

رئیس اتاق ایران گفت: وزارت امور اقتصادی و دارایی به دنبال حذف قوانین مزاحم است، اما 10 برابر آن قوانین مزاحم جدید پیش روی ما ایجاد می شود.

به گفته شافعی، بزرگترین مشکل واحدهای صنعتی، بی ثباتی و غیرقابل پیش‌بینی بودن قیمت مواد اولیه است به طوری که تولیدکنندگان و صنعتگران برای فردای خود خواب راحتی ندارند.

وی اظهار داشت: دشواری‌های تامین مالی مساله بزرگی است و هزینه‌هایی که به بخش های مولد در یک سال اخیر وارد شده ریسک فعالیت های این بخش ها را بالا برده و به همین دلیل بانک ها تمایلی به اعطای وام به این بخش ها ندارند.

رئیس اتاق ایران گفت: مطابق آمارهای رسمی، سهم صنعت و معدن از تسهیلات پرداختی از 31.6 درصد در سال 90، امروز به 27 درصد رسیده و به همین دلیل باید بازنگری اساسی در سیاست های صنعتی کشور انجام شود.

وی تصریح کرد: مسیری که تاکنون طی کرده ایم در حد توسعه صنعتی کشور نبوده، بر این اساس باید اصلاح مسیر انجام شود و یکی از راههای اصلاح مسیر، تدوین استراتژی توسعه صنعتی و اجرای آن است.در این میان ما حاضریم استراتژی توسعه صنعتی را تدوین کنیم.
وی تاکید کرد: زمان آقای نیلی از استراتژی توسعه صنعتی رونمایی شد اما با تغییر ایشان این استراتژی به کتابخانه رفت.

شافعی گفت: امروز سیستم انگیزشی و پاداش دهی کشور برای کارهای غیر مولد، دلالی و واسطه گری است و تا زمانی که این سیستم به سمت تولید حرکت نکند، بی فایده است.

انتهای پیام/

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار