لابی‌های سنگین برای قطع اتصال گمرک و ناجا/سهم بالای قاچاق از مبادی رسمی- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم-عکس انواع میوه - عکس انواع میوه

لابی‌های سنگین برای قطع اتصال گمرک و ناجا/سهم بالای قاچاق از مبادی رسمی- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم-عکس انواع میوه

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سال 98 با فراز و نشیبهای جدی در خصوص طرح رجیستری گوشیهای تلفن همراه آغاز شد. در ابتدا بحث عدم ثبت گوشیهای مسافری که از مبادی غیر رسمی و به صورت تجاری به کشور وارد شده بودند مطرح شد،اجرای این طرح ابتدا با اما و اگر همراه بود اما در نهایت اعلام شد که از خرداد ماه سال 98 به هیچ عنوان تلفنهای همراه وارد شده از مبادی غیر رسمی در سامانه رجیستری و سامانه مسافری گمرک ایران  ثبت نخواهد شد. در حال حاضر این طرح به صورت کامل اجرا میشود و بر خلاف فضا سازی برخی مدافعان واردات موبایلهای مسافری وضعیت بازار نوسان جدی نداشته است.

بررسیها نشان میدهد روزانه تا 20 هزار گوشی در سامانه مسافری گمرک ثبت میشد، این درحالی است که با اتصال سامانه های گمرک و ناجا عملا امکان ثبت تلفن های همراهی که به صورت تجاری اما به اسم مسافر وارد شده بودند وجود نداشت.

حمیدرضا دهقانی‌نیا، سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالاو ارز  با اشاره به سالروز فرمان رهبر معظم انقلاب در خصوص تشکیل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالاو ارز گفت: در یکی از مهمترین بندهای این فرمان اشاره شده است که عمل قاچاقچی کاملا برخلاف صرفه و همراه با خطر باشد و جنس قاچاق از پیش از مبادی ورودی تا محل عرضه آن در بازار، آماج اقدامات گوناگون این مبارزه قرار گیرد.

 

*لابی‌های سنگین برای قطع اتصال گمرک و ناجا

مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه طرح شناسه کالا علاوه بر گروه کالایی پوشاک در گروه کالایی دارو و تلفن همراه نیز اجرایی شده است، گفت: این طرح در مورد تلفن همراه از اواسط سال 96 آغاز شد و به نتیجه نیز رسید به نحوی که درنهایت با اجرای طرح رجیستری، 240 میلیون دلار برای دولت عایدی به همراه داشت.

وی با اشاره فشارهای جدی به منظور شکست طرح رجیستری تلفن همراه افزود: لابی‌های سنگینی قصد قطع تعامل میان نیروی انتظامی  و گمرک را دارند. اگر این ارتباط قطع شود، قاچاقچی فرصت پیدا می‌کند تا  تلفن‌همراه قاچاق را از طریق سامانه مسافری گمرک وارد کرده و به راحتی در بازار به فروش برساند.

*سهم بالای مبادی رسمی در قاچاق کالا

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به قاچاق 13میلیارد دلاری در سال 96  گفت:  نمی‌دانیم منظور از مبادی رسمی که مطرح می‌شود گمرک است یا بازارچه‌های مرزی به همین دلیل نیز آمار قاچاق از این مبادی به صورت جزئی استخراج نشده است البته در برآورد سال 97 ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق که به زودی اعلام خواهد شد، قرار است سهم مبادی رسمی نیز مشخص شود که قطعا سهم بالایی در آمار قاچاق خواهند داشت.

* مشکل ناپایداری سیستم‌های تبادل اطلاعات در گمرک

وی با بیان اینکه هم‌اکنون تبادل اطلاعات میان گمرک و سامانه جامع تجارت به صورت برخط در حال انجام است، اظهارداشت: در این خصوص اقلام اطلاعاتی استخراج و زیرساخت اطلاعاتی نیز فراهم شده است اما مشکلی فعلی ناپایداری سیستم‌های تبادل اطلاعات است.

وی ادامه داد: علی‌رغم اتصال برخط میان سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت متاسفانه تبادل اطلاعات به صورت انقطاعی انجام می‌شود.

دهقانی‌نیا با بیان اینکه اگر در سطوح بالای مدیریتی کشور اراده‌ای برای حل این مشکل وجود داشته باشد مساله برطرف خواهد شد، افزود: گمرک نیز باید اهتمام به خرج دهد تا سیستم‌ها پایدار بماند.

 

 

انتهای پیام/

 

 

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار